Recliners
-
Healy Pier U1120413 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Minimalistic vibes, maximum impact. This power recliner exudes sheer luxury. Rich, sumptuous upholstery, dramatic cut and sew lines and generous padding offer an enticing look and feel. Experience improved circulation and infinite reclining positions at the touch of a button with the zero-gravity feature. This lounge-friendly piece is the definition of being cool without trying too hard.
$1,409.95
$2,409.95
Save $1,000.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Healy Pier |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Outside Parts, Arms, Backs, Rails: 26% polyester and 74% PVC • Cushion, Backs and Arms: 100% leather |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Easy View™ adjustable headrest puts your head and neck in optimum position for reading or watching TV even if you're fully reclined • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 19.75 inch(es) / 50.17 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 44.25 inch(es) / 112.4 cm |
| Height | 42.25 inch(es) / 107.32 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 156.99 lb(s) / 71.21 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 43.75 inch(es) / 111.13 cm |
| Height | 24.25 inch(es) / 61.6 cm |
| Depth | 33.75 inch(es) / 85.73 cm |
| Weight | 180.01 lb(s) / 81.65 kg |
| Volume | 20.72 cu. ft. / 0.59 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052890914 |
-
Few sofa sleepers demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and + More
-
$3,649.95
Save $1,520.00
$2,129.95
Modmax 92102S20 6 pc Sectional with Storage Console
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
$2,589.95
Save $1,080.00
$1,509.95
Clean-Slate PC5010115 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Ready to relax in style? Our luxurious power reclining sofa doesn't just look fantastic—it also delivers + More
-
$1,919.95
Save $800.00
$1,119.95
Boxmere U1310096 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)Experience modern luxury with this power reclining loveseat with console. The soft-to-the-touch leather and + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this chair's good looks and affordable luxury are hard + More
-
Classic, contemporary and cozy. With this ottoman, relaxing in style is made easy. It takes a warm and + More
-
This accent chair with fashion-forward high leg silhouette gives a new meaning to traditional. Diamond button + More
-
$1,299.95
Save $540.00
$759.95
Trinell EW0446W11 3 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
$3,229.95
Save $1,350.00
$1,879.95
Healy Pier U1120415 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Minimalistic vibes, maximum impact. This power sofa exudes sheer luxury. Rich, sumptuous upholstery, dramatic + More
-
$3,159.95
Save $1,320.00
$1,839.95
Healy Pier U1120418 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Minimalistic vibes, maximum impact. This power reclining loveseat exudes sheer luxury. Rich, sumptuous + More
